

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Gold Flash over Nickel, Gold Flash, Gold, Gold over Nickel |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Type | USB-A (USB TYPE-A) |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Active |
| Gender | Female |
| Shielding | Shielded |
| Number of Contacts | 4 |
| Mounting Style | Through Hole, Solder, PCB |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -55.0 °C to 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Number of Positions | 4 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Ports | 1 |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| size width | 13.1 mm |
| size length | 14.0 mm |
| size height | 5.75 mm |
| voltage rating ac | 30 V |
| elv compliant | Compliant |
| Housing Color | Black |
| number of mating cycles | 1500 |
| Mounting Angle | Horizontal |
Stock: 3549
Distributors
pcbx
Unit Price$0.54115
Ext.Price$0.54115
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.54115 | $0.54115 |
| 10 | $0.43382 | $4.33820 |
| 25 | $0.40618 | $10.15450 |
| 50 | $0.38030 | $19.01500 |
| 100 | $0.35607 | $35.60700 |
| 300 | $0.33338 | $100.01400 |
| 500 | $0.31214 | $156.07000 |
| 1000 | $0.29226 | $292.26000 |
